Ананас

Ананас

Само неколку парчиња од освежителниот ананас ќе ви даде 76,5% од дневната препорачана доза на манга н, неопходен минерал за создавање енергија и антиоксиданси. Ананасот содржи и витамин Ц, кој го зајакнува имунитетот. Дополнително, ананасот го олеснува варењето на храната и има анти-воспалителни својства. За да го подготвите ананасот за смути, излупете го надворешниот слој и навалете.

>Здравствени придобивки

  • Содржи анти-воспалителен ензим - бромелин, има висока концентрација на минералот манган, кој помага во варењето на храната и помага во оптимално функционирање на тироидната жлезда и нервите
  • Сокот од ананас може да помогне да ја олесните болката во грлото

Одбирање

Зрелиот ананас има благ мирис. Генерално, нема никаква разлика во квалитетот помеѓу малите и големите ананаси. Кога одбирате, одберете зрел ананас, бидејќи за разлика од некои други овошја тој нема да продолжи со процесот на зреење.

Принтај
Top