Здравје

Овошен протеински шејк

Овошен протеински шејк

Број на прегледи : 15867

Оброк исполнет со C витамин и растителни протеини кој заситува минимум 3 часа.

Состојки

Опис

Состојките, претходно исецкани се ставаат во чашката и се блендира 20 секунди. По желба, можете да додадете малку бадеми или лешници.

  • Ананас

    Само неколку парчиња од освежителниот ананас ќе ви даде 76,5% од дневната препорачана доза на манга н, неопходен минерал за создавање енергија и антиоксиданси. Ананасот содржи и витамин Ц, кој го зајакнува имунитетот. Дополнително, ананасот го олеснува варењето на храната и има анти-воспалителни својства.

  • Банана

    Бананите се лесни и содржат калиум, влакна, манган и витамин Ц, што ги прави одлични за децата. Тие ви помагаат полесно да заспиете, да го зајакнете имунитетот како и да го задржите калциумот во телото.

  • Вода

    Препорачуваме во секое смути да додадете течна состојка. Обично, водата е добар избор бидејќи има неутрален вкус и нема дополнителни калории. Таа е најдобар извор за хидрирање на планетава. Многумина од нас се дехидрирани а не се ни свесни за тоа.

Top