Фитнес

Појадок со овес и јатки

Појадок со овес и јатки

Број на прегледи : 6330

Супер енергичен појадок во чаша!

Состојки

 • 1 грстОвесни снегулки
 • 1 парчињаПортокал сок
 • 3 зрно/аБадеми
 • 3 зрно/аОреви
 • 3 зрно/аЛешници
 • 1 мала/и лажичка/иЛенено семе
 • 1 мала/и лажичка/иСончоглед
 • 1 голема/и лажица/иКокосови снегулки
 • 1 мала/и лажичка/иГоџи бобинки
 • 1/2 шолја/иВода

Опис

Исцедете го портокалот. Во Нутрибулет чашата ставете ги сите состојки освен Гоџи бобинките.
Јас користев мешавина од јатки (лешници, бадеми, ореви), но може да ставите она што имате.
Блендирајте и на крај додадете ги гоџи бобинките по желба.
Оставете неколку минути да отстои пред конзумирање, за да се спои овесот со останатите состојки.
Супер енергичен појадок во чаша!

 • Овесни снегулки

  Овесот содржи специјални влакна кои ефикасно го намалуваат нивото на холестерол. Исто така, може да го регулира и шеќерот во крвта и да ја спречи појавата на тип 2 дијабетес. Знаете ли дека овесот се користи како природно решение против чешање?

 • Ореви

  Оревите се богати со омега-3 масни киселини кои помагаат во подобрување на здравјето на мозокот и на меморијата. Со 30 грама ореви, во вашето тело ќе внесете 2,5 гр. омега-3, 4 гр. протеини, 2 гр. влакна и доза на магнезиум и фосфор за здравје на коските.

 • Сончоглед

  Кој знаел дека семките од сончоглед се најбогати со фитостерол од сите семки? Благодарение на фитостеролот, тие можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестеролот во крвта. Семките од сончоглед, се богати и со витамин Е и селениум.

 • Вода

  Препорачуваме во секое смути да додадете течна состојка. Обично, водата е добар избор бидејќи има неутрален вкус и нема дополнителни калории. Таа е најдобар извор за хидрирање на планетава. Многумина од нас се дехидрирани а не се ни свесни за тоа.

Top