Детоксикација

Детокс смути за здрави бубрези

Детокс смути за здрави бубрези

Број на прегледи : 3318

Состојки

 • 1/2 среден/наКраставица
 • 1 парчињаЦелер
 • 1 грстКоријандер
 • 2 голема/и лажица/иСок од лимо н
 • 1 мал/аМорков
 • 1/2 шолја/иКокосова вода
 • Вода

Опис

Постојат многу причини поради кои е важно да внимвате на здравјето на бубрезите.

Освен здравата исхрана и пиењето многу вода, отпилика еднаш месечно, можете да ги прочистите вашите бубрези со ова смути и да го одржувате нивното добро здравје.

 • Целер

  Целерот е богат со антиоксиданси и е познат по неговите дијуретички својства. Тој е одличен за детоксификација, особено за бубрезите бидејќи го намалува нивото на мочната киселина, со што го намалува ризикот од појава на камења во бубрезите. Иако не е зеленчук кој се смета за богат со натриум, сепак, целерот, содржи повеќе од другите зеленчуци.

 • Морков

  Морковите се богати со разложливи влакна, кои можат да помогнат во намалување на холестеролот во крвта. Исто така, тие се богати со бета-каротен, кој штити од неколку видови на рак. И, како што велат мајките, морковите се одлични и за вашиот вид!

 • Вода

  Препорачуваме во секое смути да додадете течна состојка. Обично, водата е добар избор бидејќи има неутрален вкус и нема дополнителни калории. Таа е најдобар извор за хидрирање на планетава. Многумина од нас се дехидрирани а не се ни свесни за тоа.

Сè е лесно со Nutribullet

Наполнете ја чашата со омилените состојки, но внимавајте на линијата MAX. Затворете ја чашата со сечилото, поставете ја на базата и притиснете! Полесно не може да биде :)
Кликнете и дознајте повеќе!

Easy to use NutriBullet Pro 900 Easy to use NutriBullet Pro 900
NutriBullet

 

Top